Akty prawne
Jedna ze wspólnot mieszkaniowych miała zamiar przeprowadzenia remontu ścian budynku wraz z balkonami. W tym celu rozpoczęła zbieranie środków finansowych. Część balkonów była jednak w bardzo złym stanie, w związku z czym kilku właścicieli przeprowadziło ich remont we własnym zakresie. Wspólnota zamierzała zwrócić właścicielom poniesione podczas prac koszty, ale z zastrzeżeniem, że zostanie im wypłacona kwota przewidziana w kosztorysie, a nie według faktycznych wydatków. Właściciele, którzy wyremontowali balkony ze swojego budżetu partycypowali również w kosztach remontu pozostałych balkonów (proporcjonalnie do posiadanych w nieruchomości udziałów).
W tym stanie faktycznym złożony został wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, która rozstrzygałaby m.in. czy zwrot wydatków poniesionych z tytułu prac na konta bankowe właścicieli stanowi przychód z innych źródeł określony w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy właściciele, którzy otrzymają zwrot, będą zobowiązani do wykazania i opodatkowania w zeznaniu rocznym otrzymanej refundacji.
Wnioskodawca twierdził, że zwrot kosztów nie mieści się w pojęciu przychodu z innych źródłem określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Jego zdaniem zwrot nakładów poniesionych przez właścicieli jest obowiązkiem wspólnoty i nie wykazuje cech przysporzenia po stronie podatnika. Wspólnota wskazywała, że gdyby sama przeprowadziła remont, to świadczenie byłoby dla właścicieli neutralne podatkowo.
Organ podatkowy doszedł do wniosku, że stanowisko wspólnoty jest prawidłowe. Przedmiotowa wypłata zwrotu kosztów remontu balkonów nie mieści się w pojęciu przychodu z innych źródeł określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na początku Dyrektor KIS przypomniał, że za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym świadczenia w naturze i nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.
O uzyskaniu przychodu można mówić, gdy podatnik uzyskuje określone przysporzenie majątkowe (na skutek otrzymania określonych wartości majątkowych lub na skutek zdarzenia, które powoduje zmniejszenie jego zobowiązań wobec innych podmiotów).
Organ doszedł do wniosku, że w sytuacji gdy właściciele lokali mieszkalnych tworzący wspólnotę dokonują wpłat na fundusz remontowy, na podstawie podjętej przez nich uchwały, to skutkiem finansowania zwrotu kosztów remontu balkonów z tego funduszu osobom, które wyremontowały je za własne środki finansowe, nie będzie powstanie po stronie tych osób przysporzenia majątkowego podlegającego opodatkowaniu. W ocenie Dyrektora KIS wartość tego finansowania nie stanowi dla właścicieli poszczególnych lokali przychodu z innych źródeł określonych w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od sposobu dokonania zwrotu.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 stycznia 2018 r., 0111-KDIB2-3.4011.273.2017.1.AZENieruchomości na sprzedaż
Nieruchomości na wynajem
Wybrane nieruchomości
mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianędziałki do kupieniainne nieruchomości na wynajemdomy na wynajem powiat Chodzieskidomy na wynajem powiat Opatowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Rogoźnodomy na sprzedaż gmina Szczytnomieszkania na wynajem w Korytowiedomy na sprzedaż w Nowej Wsi Niechanowskiejmieszkania na sprzedaż w WierzbinkuDeweloperzy