[ powrót ]
Jak uznał Sąd Najwyższy, spadkobiercy członka spółdzielni mieszkaniowej, który złożył wniosek o przekształcenie lokatorskiego prawa do mieszkania we własnościowe, mogą domagać się takiej zmiany, chyba że w mieszkaniu pozostały osoby bliskie.
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Sądu Najwyższego, gdyż skarżyli się spadkobiercy członków spółdzielni, którzy przed śmiercią złożyli wnioski, a więc nabyli roszczenie o zmianę statusu ich mieszkań lokatorskich, ale nie zdążyli sfinalizować przekształcenia. Roszczenie oznacza, że po spełnieniu określonych warunków, a więc przede wszystkim uzupełnieniu wkładu budowlanego, spółdzielnia musi je uwzględnić. Spółdzielnie jednak twierdzą, że roszczenie to nie jest dziedziczne. Z jednej strony wynika bowiem, że spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania nie można sprzedać ani darować. Nie podlega ono egzekucji ani dziedziczeniu. Tak więc nie może też być dziedziczone roszczenie o zmianę statusu. Jeśli więc z chwilą śmierci członka, lokatorskie prawo wygasa, to roszczenie także.
Jednak Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów stwierdził, że takie roszczenie podlega dziedziczeniu, jeśli nie było osób uprawnionych na podstawie art. 221 § 1 (przejęcie lokalu).
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13.07. 2006 r. sygn. III CZP 33/06.
[ powrót ]