[ powrót ]Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, do kompetencji zarządu wspólnoty mieszkaniowej należy m.in. składanie oświadczeń w celu wykonania niektórych uchwał wspólnoty ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.
Ustawa wskazuje jednak na dwa warunki: po pierwsze wymagana jest uchwała właścicieli lokali udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do złożenia takiego oświadczenia (jako że jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu). Po drugie art. 21 ust. 3 odwołuje się tylko do niektórych spraw, tj. udzielenia zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego (art. 22 ust. 3 pkt 5); udzielenia zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej (art. 22 ust. 3 pkt 5a) oraz dokonania podziału nieruchomości wspólnej (art. 22 ust. 3 pkt 6).
W doktrynie prawniczej trwa spór, czy ww. przepis zawiera wyczerpujące wyliczenie czynności, czy też uchwałą właścicieli może być udzielone pełnomocnictwo także w innych sprawach niż wymienione powyżej. Głos w tej sprawie zabrał Sąd Najwyższy, który odpowiadał na pytanie prawne zadane przez sąd rozpatrujący sprawę wpisu służebności gruntowej do księgi wieczystej: czy wspólnota mieszkaniowa może udzielić zarządowi pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia woli o ustanowieniu ograniczonego prawa rzeczowego (służebności gruntowej), tj. do złożenia oświadczenia w celu wykonania uchwały w innej sprawie, niż wymieniona w art. 21 ust. 3. Zgodnie ze stanowiskiem SN „(...) na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1994 r., o własności lokali wspólnota mieszkaniowa nie może udzielić zarządowi pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o ustanowieniu służebności drogowej.”
Uchwała Sądu Najwyższego z 5 lutego 2010 r.(sygn. akt III CZP 127/09).
[ powrót ]