Akty prawne
Trybunał zajął się kwestią powołanej w przepisie bezczynności – która implikuje postępowanie procesowe (w treści artykułu użyto słowa „powództwo”). W sprawie objętej pytaniem powód był zależny od przeprowadzenia przez spółdzielnię prac adaptacyjnych – które nie zostały wykonane, a norma kwestionowanego przepisu nie uwzględnia takiej sytuacji.
Trybunał odwołał się do podobnej regulacji, obowiązującej w ustawie o własności lokali, która także reguluje zniesienie współwłasności. Przepisy tego aktu prawnego uwzględniają jednak sytuację, w której rozstrzygnięcie sprawy może nastąpić także wtedy, gdy uprawniony spełnił warunki określone w przepisach materialnych ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a lokal w celu uzyskania samodzielnego charakteru wymaga przeprowadzenia prac adaptacyjnych. Zwrócono uwagę na fakt, iż postępowania znoszące współwłasność, zarówno w przypadku wspólnot mieszkaniowych, jak i spółdzielni – składają się ze złożonych spraw i powinny być objęte podobną ochroną.
W sprawie istotne znaczenie ma przepis poprzedzający kontrowersyjną normę – zarówno chronologicznie, jak i redakcyjnie – czyli art. 49 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który ze względu na powstanie nowego zapisu został wyłączony ze stosowania. W ust. 2 tego artykułu ustanowiony został tryb nieprocesowy dla postępowań o ustanowienie własności w przypadku bezczynności spółdzielni. Trybunał wskazał na fakt, iż uznanie normy art. 491 za niezgodną z Konstytucją skutkować ma powrotem do stosowania wcześniejszej normy.
W dotychczasowym stanie faktycznym uprawniony na podstawie materialnych przepisów nie ma możliwości realizacji roszczenia przewidzianego w przepisach, ponieważ sąd orzekając w trybie art. 491, nie może nakazać spółdzielni przeprowadzenia prac adaptacyjnych. W świetle tych ustaleń Trybunał Konstytucyjny uznał tę normę za niezgodną z art. 45 ust. 1 Konstytucji – przestanie ona obowiązywać od momentu ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Od tej pory wszystkie sprawy o ustanowienie odrębnej własności lokalu w spółdzielni będą rozpatrywane w trybie nieprocesowym, a więc na wniosek.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 marca 2018 r., sygn. akt P 7/16.Krzysztof Janowski, radca prawny
Nieruchomości na sprzedaż
Nieruchomości na wynajem
Wybrane nieruchomości
mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażgaraże na sprzedażkamienice na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Siedleckidomy na wynajem powiat M. Siemianowice Śląskiemieszkania na wynajem gmina Koronowodomy na sprzedaż gmina Borek Wielkopolskidomy na wynajem w Gościnowiedomy na wynajem w Ejszeryszkachdomy na wynajem w BędzinieDeweloperzy