[ powrót ]Kredyt zaciągnięty na zakup mieszkania w przebudowanym budynku niemieszkalnym nie daje uprawnienia do ulgi odsetkowej.
Ulga odsetkowa jest instytucją polegającą na możliwości odliczenia od dochodu zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Ustawodawca zlikwidował ulgę odsetkową na początku 2007 r., ale osoby, które zaciągnęły kredyt lub pożyczkę między 1 stycznia 2002 a 31 grudnia 2006 r. mogą z niej korzystać do końca roku 2027 r.
Aby z ulgi skorzystać, należy spełnić szereg przesłanek wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jedną z nich jest nabycie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym (przesłanka z uchylonego już art. 26b ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT). W omawianym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego podatnik twierdził, że spełnia przesłankę, bowiem wziął kredyt w celu nabycia na własne potrzeby mieszkaniowe od dewelopera wyodrębnionego lokalu mieszkaniowego, który powstał w wyniku przebudowy budynku niemieszkalnego. Oba organy uznały, że przesłanka nie jest spełniona ponieważ, nabycie lokalu mieszkaniowego od dewelopera, który przebudował budynek niemieszkalny w mieszkalny, nie jest tym samym co nabycie lokalu w nowo wybudowanym budynku. Ponadto, organ uznał, że nie jest spełniony również wymóg uznania inwestycji na własne potrzeby mieszkaniowe, gdyż podatnik powinien sam prowadzić inwestycję związaną z przebudową.
Sądy, kolejno Wojewódzki Sąd Administracyjny, a w następstwie skargi Naczelny Sąd Administracyjny, wskazały co prawda, że warunkiem koniecznym nie jest samodzielne i osobiste prowadzenie przez podatnika inwestycji, jednakże zakupiony budynek, o którym mowa powyżej, nie może być potraktowany jako budynek nowo wybudowany.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, z 24 kwietnia 2012 r., II FSK 1486/10
[ powrót ]