Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Podczas zebrań wspólnot mieszkaniowych wystarczy mniej formalne potwierdzenie tożsamości i uprawnień właścicieli biorących w nich udział, zwłaszcza że w zebraniu często uczestniczy kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób – stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności – powierzyć zarząd osobie fizycznej lub prawnej. Zmiana ustalonego sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Notariusz ma obowiązek stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności. Powinno to nastąpić na podstawie przewidzianych przez prawo dokumentów, a w razie ich braku – w sposób wyłączający wszelką wątpliwość co do tożsamości biorących udział w czynności.

W przedmiotowej sprawie firma deweloperska w umowach sprzedaży mieszkań zastrzegła sobie zarządzanie nieruchomością wspólną. Na zebraniu członków wspólnoty chciano odebrać deweloperowi ten zarząd. Uchwała właścicieli lokali zaprotokołowana została przez notariusza. Deweloper wystąpił jednak o uchylenie uchwał wspólnoty, gdyż w protokole z zebrania notariusz odnotował: „poinformowano mnie, że zgodnie z listą obecności na drugiej części zebrania jest 35 członków". Deweloper uznał, że notariusz zbyt lekko potraktował obowiązek sprawdzenia tożsamości uczestników zebrania i tak naprawdę go nie wypełnił. Zdaniem dewelopera, nawet gdyby lista obecności była prawdziwa, to nie ma pewności, że w drugiej części zebrania uczestniczyły te same osoby, że byli sami uprawnieni. Jednak Sąd Apelacyjny nie przyznał racji deweloperowi i uznał, że podczas zebrań wspólnot mieszkaniowych wystarczy mniej formalne potwierdzenie tożsamości i uprawnień właścicieli biorących w nich udział, zwłaszcza że w zebraniu często uczestniczy kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 02.10.2007 sygn. IACa 756/07.



[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniainne nieruchomości na wynajemhale i magazyny na wynajemdomy na sprzedaż powiat Grodziskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Szczecineckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Świeszynomieszkania na wynajem gmina Olszanicadomy na sprzedaż w Jordankachmieszkania na wynajem w Barkowiemieszkania na sprzedaż w Szczece

Deweloperzy

);