Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Prawo energetyczne nie daje podstaw do różnicowania odbiorców na tych, którzy okazjonalnie korzystają z sieci zaspokajając własne potrzeby bez korzystania z niej, oraz na wszystkich innych - stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Brak więc podstaw do różnicowania sytuacji okazjonalnych odbiorców w innym zakresie niż partycypacja w kosztach utrzymania sieci w gotowości.

Zamiarem ustawodawcy nie było podwójne niejako obciążenie samowystarczalnych autoproducentów, tzn. obciążenie ich kosztami partycypacji w utrzymaniu sieci w gotowości z racji przyłączenia do niej, a następnie powtórnie przy okazji sytuacji, gdy stają się odbiorcami z sieci. Ich sytuacja powinna być porównywalna w sposób odpowiedni z sytuacją wszystkich innych wytwórców i wszystkich innych potencjalnych odbiorców.

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż istnieją zarówno podstawy do wydania rozporządzenia dotyczącego zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, jak i dostateczne wytyczne dotyczące treści tego aktu w kwestionowanym zakresie. Spór w istocie sprowadza się do tego, czy kwestionowany przepis rozporządzenia Ministra Gospodarki reguluje kwestie płatności opłaty systemowej przez autoproducentów na rzecz przedsiębiorstwa przesyłowego. Zwłaszcza chodzi o to, czy przy obliczaniu takiej opłaty należy brać pod uwagę ilość energii wyprodukowanej przez autoproducentów. Zgodnie z kwestionowanym przepisem rozporządzenia składnikiem opłaty przesyłowej jest opłata systemowa, której wysokość jest proporcjonalna do ilości energii zużytej bez względu na to, czy energia ta była przesyłana, czy też została wyprodukowana i zużyta na potrzeby własne autoproducenta, bez jej przesłania. Powoduje to ponoszenie opłat przez autoproducenta, mimo że energia ta nie przepływa przez system przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem i dystrybucją.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego 25.10.2006, sygn. P 28/05.



[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Garwolińskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Jaworznodomy na wynajem gmina Górowo Iławeckielokale użytkowe na sprzedaż gmina Kowalmieszkania na wynajem w Dziękoniedomy na sprzedaż w Kopydłówkodomy na sprzedaż w Wroninie

Deweloperzy

);