Akty prawne
Aby wydano powyższą decyzję należy wcześniej przeprowadzić rokowaniami z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie potrzebnych prac. Rokowania przeprowadza podmiot zamierzający wystąpić z wnioskiem o zezwolenie. Do wniosku o wydanie decyzji na ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości i umożliwienie wykonania prac należy dołączyć dokumenty z przeprowadzonych rokowań.
Jedna ze spółek z branży energetycznej wystąpiła o wydanie decyzji ograniczającej sposób korzystania z nieruchomości poprzez udzielenie spółce jako inwestorowi – zezwolenia na wejście na teren owej działki w celu przeprowadzenia inwestycji celu publicznego polegającej na budowie i rozbiórce linii elektroenergetycznej. Starosta przychylił się do wniosku.
Z decyzją nie zgadzali się jednak właściciele przedmiotowej działki, a sprawa ostatecznie trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Skarżący zarzucili spółce nieprawidłowe przeprowadzenie rokowań poprzedzających złożenie wniosku. Wskazali m.in., że z uwagi na przesłanie przez spółkę pisma do obojga współwłaścicieli w jednej kopercie, jeden ze współwłaścicieli miał nie widział części korespondencji i nie w pełni brał udział w negocjacjach.
WSA wskazał, że trafnie wskazano, że właściwe przepisy nie określają formy prowadzenia rokowań, ani też sposobu ich dokumentowania. Z materiału dowodowego sprawy, wynikało, że spółka podejmowała działania w celu zawarcia ze skarżącymi porozumienia w zakresie zgody na wykonanie prac związanych z przedmiotową inwestycją na ich nieruchomości. Spółka proponowała ustanowienie służebności przesyłu i jednorazowe odszkodowanie. Skarżący nie przyjęli tych warunków. Bez znaczenia zdaniem Sądu są także podnoszone w skardze okoliczności, że korespondencję dotyczącą negocjacji spółka prowadziła kilkukrotnie za pomocą listów zwykłych adresowanych w jednej kopercie do obu współwłaścicieli. Korespondencja ta była wysyłana za potwierdzeniem odbioru i za każdym razem została doręczona skarżącym, którzy ewidentnie próbowali wywołać opóźnienia w przeprowadzonych pracach. Nie można było zgodzić się z twierdzeniami skarżących, że rokowania były pozorne.
Jak argumentował dalej Sąd – wada w postaci pozorności rokowań występuje wtedy, gdy przykładowo są one obiektywnie prowadzone przez inicjatora w złej wierze, nakreślone przez podmiot przeprowadzający rokowania terminy nie mogą być uznane za rozsądne dla racjonalnego rozważenia propozycji, czy podmiot prowadzący rokowania świadomie wprowadza w błąd właścicieli nieruchomości, a także gdy podmiot prowadzący rokowania nie odpowiada na terminowe, konkretne i obiektywnie rozsądne propozycje podmiotów, z którymi przeprowadza rokowania.
Nieruchomości na sprzedaż
Nieruchomości na wynajem
Wybrane nieruchomości
mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażdomy na zamianęinne nieruchomości na wynajemmieszkania na wynajem powiat Gostyńskidomy na wynajem powiat Ropczycko-Sędziszowskimieszkania na wynajem gmina Pilawalokale użytkowe na sprzedaż gmina Sławnomieszkania na sprzedaż w Wąsoszmieszkania na sprzedaż w Nowym Sokołowiemieszkania na wynajem w KukawkachDeweloperzy