Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zaskarżone przepisy, przewidujące ukaranie członków zarządu spółdzielni za niedopuszczenie do zawarcia umów uwłaszczających, są niekonstytucyjne. Powoduje to, że wszystkie postępowania karne prowadzone w stosunku do władz spółdzielni będą umorzone.

Za niekonstytucyjną Trybunał uznał także samą dopuszczalność uwłaszczenia spółdzielców na majątku spółdzielni na warunkach wskazanych w zaskarżonych przepisach ustawy. Uwłaszczenie to odbywa się bez zgody organów spółdzielczych. Jego warunki są określone ustawowo, a zatem nie ma tu możliwości uwzględnienia woli samej spółdzielni wyrażonej w statucie czy uchwale. Takie wkraczanie w stosunki własnościowe spółdzielni w dotychczasowym orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego zostało uznane za nieproporcjonalne wkroczenie w konstytucyjnie chronione prawa.
Konstytucja mówi wprawdzie o popieraniu działań obywateli zmierzających do uzyskania własnego mieszkania, jednak przepis ten nie daje samoistnego prawa ani do żądania mieszkania od władzy publicznej lub jakiegokolwiek innego podmiotu, ani nie przesądza o tym, że własne mieszkanie oznacza posiadanie mieszkania na własność.

W wyniku przewłaszczenia spółdzielnia traci własność bez stosownego ekwiwalentu, na rzecz osób, którym prawo wykupu przyznaje ustawa. Takie wkroczenie w prawo własności chronione konstytucyjnie narusza w nieproporcjonalny sposób konstytucję. Przez rok przepisy dotyczące przekształceń w spółdzielniach będą nadal obowiązywały. Na odroczenie wejścia w życie wyroku w tym zakresie miała wpływ ochrona spraw w toku (złożone stany faktyczne oraz poniesione nakłady finansowe). Gdy chodzi zaś o trzymiesięczny termin na przewłaszczenia, to zdaniem Trybunału jest on nierealny. Władze spółdzielni potrzebują na wszystkie niezbędne do tego czynności co najmniej 100 dni. Tymczasem po wejściu w życie nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwiającej tani wykup doszło do złożenia w krótkim czasie setek tysięcy wniosków, co dodatkowo utrudniło dotrzymanie tego terminu.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17.12.2008 r. sygn. akt P 16/08



[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianędomy poszukiwane do wynajęciakamienice na sprzedażdomy na wynajem powiat Tomaszowskilokale użytkowe na wynajem powiat Lipskilokale użytkowe na wynajem gmina Białobrzegilokale użytkowe na sprzedaż gmina Winnicamieszkania na sprzedaż w Krzyniamieszkania na sprzedaż w Zawadziemieszkania na wynajem w Polance Wielkiej

Deweloperzy

);