Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Pożytki jakie przynosi nieruchomość wspólna służą pokryciu kosztów jej utrzymania, a dopiero ewentualna pozostała nadwyżka może być rozliczana pomiędzy właścicieli lokali. Brak aktywności wspólnoty mieszkaniowej w zakresie pozyskiwania pożytków z nieruchomości wspólnej nie uprawnia właściciela lokalu do dochodzenia ich równowartości od wspólnoty – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach. Właściciel lokalu domagał się zasądzenia od wspólnoty kwoty będącej pochodną przychodu z nieruchomości, jaką wspólnota powinna uzyskać za ostatnie 10 lat z tytułu zajmowania przez inne osoby części wspólnej nieruchomości w zakresie, w jakim urządzili oni na własne potrzeby w istniejącym tam wcześniej strychu lokale mieszkalne. Sąd Rejonowy w Kielcach oddalił jednak powództwo, gdyż w oparciu o art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali doszedł do przekonania , że powództwo nie jest zasadne, albowiem brak jest podstaw prawnych żądania przez członka wspólnoty zapłaty przez wspólnotę równowartości uzyskiwanych przez nią dochodów z tytułu zajmowania lokali. Skoro tego rodzaju dochodu nie było.

Taki wyrok właściciel lokalu zaskarżył do Sądu Okręgowego w Kielcach jednak ten uznał, że apelacja nie jest zasadna. Sąd okręgowy przypomniał, że wszelkie pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej osiągane przez wspólnotę mieszkaniową w pierwszej kolejności służą pokrywaniu wydatków związanych z utrzymaniem tej nieruchomości, a dopiero w części przekraczającej potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów w częściach wspólnych. Zatem trzeba najpierw stwierdzić, czy wspólnota takie korzyści w danym roku gospodarczym odniosła, jakie w tym samym czasie były koszty utrzymania części wspólnych nieruchomości, a w konsekwencji tego czy, i w jakim zakresie, te ostatnie zostały pokryte z tych pożytków lub innych korzyści. Tylko bowiem w sytuacji , w której po rozliczeniu w każdym roku gospodarczym taka część pożytków, czy innych przychodów pozostałaby członek wspólnoty miałby prawo żądać ich wypłaty proporcjonalnie do wysokości przysługującego mu udziału w częściach wspólnych nieruchomości. Ewentualny brak aktywności wspólnoty mieszkaniowej w zakresie pozyskiwania pożytków i innych przychodów z tytułu korzystania przez osoby trzecie z części wspólnej nieruchomości (także bez jakiegokolwiek tytułu prawnego), nie uprawnia członka wspólnoty do dochodzenia ich równowartości od wspólnoty, bo w dalszym ciągu obowiązuje zasada wynikająca z treści art. 12 ust. 1 ustawy o własności lokali. Zatem brak wykazanej nadwyżki pożytków bądź innych przychodów nad kosztami utrzymania części wspólnych w danym roku gospodarczym , eliminuje zasadność roszczenia członka wspólnoty o jej wypłatę.

Wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 7 czerwca 2013 r., sygn.akt II Ca 431/13

[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażinne nieruchomości na zamianękamienice na wynajemmieszkania na wynajem powiat M. Opolelokale użytkowe na wynajem powiat Warszawski zachodnidomy na sprzedaż gmina Krzczonówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Kleszczewodomy na sprzedaż w Radostowiemieszkania na sprzedaż w Bronisławowiedomy na wynajem w Kościerzyna-Stare Nadleśnictwo

Deweloperzy

);