[ powrót ]W wyroku z 12.03.2009 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że jeśli piwnica przyporządkowana jest do danego lokalu i osoba władająca lokalem faktycznie z niej korzysta, to zarząd spółdzielni musi w uchwale określającej przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali do celów przekształcenia wskazać taką piwnicę jako pomieszczenie przynależne do danego lokalu.
W przedmiotowej sprawie zarząd spółdzielni w uchwale podjętej w listopadzie 2007 r. zaliczył piwnice do nieruchomości wspólnej. O uchylenie tej uchwały wystąpił do sądu jeden z członków spółdzielni. Sąd I instancji przyznał rację skarżącemu, jednakże sąd II instancji zmienił ten wyrok i żądanie członka spółdzielni oddalił, gdyż – jego zdaniem – decyzja o przynależności do lokalu pomieszczeń przynależnych należy do zarządu spółdzielni. Ponadto w budynku liczba piwnic różni się od liczby lokali.
Jednak Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok i stwierdził, że przyporządkowanie piwnicy do danego mieszkania może wynikać zarówno z czynności prawnej, jak i faktycznej (użytkowania piwnicy przez lokatora mieszkania). Zdaniem Sądu Najwyższego, określenie „użytkuje" zostało w art. 42 ust. 3 pkt 2 ustawy zastosowane w znaczeniu potocznym. Znaczy ono tyle, co „korzysta z czegoś”. Istotne jest zatem to, czy osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, faktycznie z piwnicy korzysta. Natomiast art. 42 ust. 7 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje tylko, iż uchwałę podejmuje zarząd, a nie inny organ spółdzielni. Jeśli więc piwnica przyporządkowana jest do danego lokalu i osoba władająca tym lokalem faktycznie z niej korzysta, to zarząd musi w uchwale określającej przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali do celów przekształcenia wskazać taką piwnicę jako pomieszczenie przynależne do danego lokalu.
Wyrok Sądu Najwyższego z 12.03.2009 r. sygn. akt V CSK 373/08
[ powrót ]