Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Problemy w praktyce wywołuje kwestia: czy przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów dotyczące orzeczenia o przyznaniu lokalu socjalnego mają zastosowanie do małoletnich dzieci oraz żony właściciela lokalu mieszkalnego, który utracił tytuł własności do mieszkania.

Sąd rejonowy nakazał pozwanym Jordanowi W., Gabrieli W., Karolinie W. i Hubertowi W., aby wydali powodom Arkadiuszowi S. i Elżbiecie S. nieruchomość zabudowaną domem mieszkalnym. Sąd stwierdził, że Jordanowi W., Gabrieli W., i Hubertowi W. przysługuje uprawnienie do lokalu socjalnego. Podstawą dla przyznania tego uprawnienia pozwanym było stwierdzenie, że pozwany Hubert W. jest osobą małoletnią, a Jorand W. i Gabriela W. sprawują nad nim opiekę i wspólnie zamieszkują w nieruchomości stanowiącej własność powodów.

Strony sporu wniosły apelację od wyroku sądu rejonowego. Sąd okręgowy uznał, że pozwany Jorand W., jako były właściciel budynku mieszkalnego, nie może być uznany za lokatora w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz. U z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm., dalej: ustawa o ochronie lokatorów). Sąd okręgowy zadał jednak Sądowi Najwyższemu pytanie, czy osoby, które uprawnienia do zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym wywodzą od byłego właściciela, mogą być uznane za lokatorów i korzystać z ochrony przewidzianej przez art. 14 ustawy o ochronie lokatorów w kwestii przyznania prawa lokalu socjalnego.

Sąd Najwyższy rozpoznając w/w pytanie prawne stwierdził, że art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów ma zastosowanie do małoletnich dzieci oraz żony właściciela lokalu mieszkalnego, który utracił tytuł własności.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podkreślił, że art. 14 i 15 ustawy o ochronie lokatorów mają zastosowanie także w sprawach o opróżnienie lokali przeciwko osobom, które były lokatorami w rozumieniu art. 2 ust 1 pkt 1 tej ustawy. Zawarta w tym przepisie definicja „lokatora" oznacza jej stosowanie do osób, które używają lokalu na podstawie umowy najmu lub innego tytułu prawnego niż własność. Dlatego też, w ocenie Sądu Najwyższego, sąd okręgowy słusznie uznał, że za lokatora nie mógł być uznany pozwany Jorand W., który był wcześniej właścicielem budynku mieszkalnego, w którym zamieszkują wszyscy pozwani.

Pozostali pozwani uprawnienie do zamieszkiwania w jego nieruchomości posiadali w związku ze stosunkami rodzinnymi łączącymi ich z Jorandem W.

Sąd Najwyższy wskazał, że małżonek, któremu tytuł do lokalu nie przysługuje, powinien być uznawany za lokatora w sytuacji, gdy z żądaniem opróżnienia lokalu występuje przeciwko niemu drugi z małżonków, będący jego właścicielem. I dodał, że nie można przyjąć, że rozporządzenie prawem własności przez właściciela lokalu lub inne przyczyny przejścia własności lokalu na inną osobę, powodują utratę przez członków rodziny ochrony przysługującej lokatorom.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2010 r., sygn. akt III CZP 109/10



[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemmieszkania na zamianęgaraże na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Dzierżoniowskidomy na wynajem powiat Gdańskidomy na wynajem gmina Pieńskmieszkania na wynajem gmina Sadowiedomy na wynajem w Studzionkachdomy na wynajem w Zdzieszulicach Dolnychmieszkania na sprzedaż w Zbytkowie

Deweloperzy

);