[ powrót ]Wrocławski sąd administracyjny uchylił jedną z interpretacji indywidualnej wydanej przez Izbę Skarbowa w Poznaniu w przedmiocie przepisów o podatku od towarów i usług, uznając tym samym, że
zapłata całej ceny mieszkania i pierwszej opłaty z tytułu oddania w wieczyste użytkowanie udziału w gruncie przed 1 grudnia 2008 r. powodowała, że zarówno sprzedaż lokalu, jak i ta opłata była zwolniona z VAT.
Wątpliwości wyniknęły z uwagi na nowelizację ustawy o VAT, która od 1 grudnia 2008 r. wprowadziła zmianę zasad opodatkowania oddania gruntów w użytkowanie wieczyste i zbycia takiego prawa. W stanie faktycznym tej sprawy główny problem polegał na tym, że akt notarialny przenoszący prawo został podpisany po wejściu w życie nowelizacji, ale faktycznie cała cena została wpłacona przez nabywcę jeszcze w listopadzie 2008 r. Organ podatkowy stanął na stanowisku, że istotny jest stan prawny z chwili wydania nieruchomości (a jako to uznał moment wpisu w księdze wieczystej) – wobec czego należy uznać, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest opodatkowane VAT według stawki 22 proc.
WSA we Wrocławiu nie podzielił tej argumentacji, przypominając, że w prawie podatkowym obowiązuje zasada, zgodnie z którą w danej sprawie mają zastosowanie te przepisy prawa materialnego, które istniały w momencie powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ w przypadku, w którym przedmiotem dostawy towaru są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania. Jeżeli jednak otrzymano części zapłaty, wówczas obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu do tej części. Tym samym obowiązek podatkowy dotyczący zapłaty 28 listopada 2008 r. ceny za lokal mieszkalny oraz pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego powstał w tym dniu, a więc do wpłaty tej miał zastosowanie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca listopada 2008 r.
Wyrok WSA we Wrocławiu z 19 listopada 2009 r. (sygn. akt I SA/Wr 1433/09)[ powrót ]