Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Inwestorzy planujący rozpocząć budowę na terenie, dla którego nie sporządzono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, muszą liczyć się z koniecznością wydania przez właściwy organ decyzji w sprawie warunków zabudowy. Dokument ten ustala m.in., czy planowana inwestycja jest w ogóle dopuszczalna, jaką wysokość może mieć budynek, jaką szerokość elewacja frontowa, czy jaki może być kąt nachylenia dachu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zajął się w grudniu skargą inwestora, który nie zgadzał się z treścią wydanej decyzji w sprawie warunków zabudowy. Spór dotyczył m.in. szerokości elewacji frontowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami – szerokość elewacji frontowej, znajdującej się od strony frontu działki, wyznacza się dla nowej zabudowy, co do zasady, na podstawie średniej szerokości elewacji frontowych istniejącej zabudowy na działkach w obszarze analizowanym z tolerancją do 20 proc.

W przedmiotowej sprawie, po przeprowadzeniu analizy zauważono, że szerokość elewacji frontowych okolicznych budynków jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 3,5 do 80 metrów. Ostatecznie ustalono szerokość elewacji dla nowej inwestycji na 20 metrów. Inwestor zaskarżył jednak decyzję m.in. w powyższym zakresie.

WSA zauważył, że nie wskazano prawnych podstaw powyższych ustaleń i nie wyjaśniono dostatecznie przyjętej wartości. Jak WSA pisze w uzasadnieniu: Okoliczność, że na wskazanych działkach występuje zabudowa o zbliżonych parametrach nie jest wystarczającym uzasadnieniem dla uznania, że dla planowanej inwestycji, najbardziej właściwą będzie elewacja o szerokości zbliżonej do 20 m.

Co ważne, Sąd wskazał możliwość określenia w decyzji dotyczącej warunków zabudowy także jedynie przybliżonych wartości. Jeżeli organ uzna za konieczne określenie parametru w sposób pozostawiający inwestorowi pewną swobodę, zasadne jest określenie widełek wartości w jakich ma mieścić się dany parametr. Dozwolona swoboda nie może być jednak zbyt duża, by nie naruszać istoty i celu wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Powyższe rozumowanie dotyczy zatem nie tylko szerokości elewacji frontowych, ale także i innych parametrów określanych w drodze decyzji.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 18 grudnia 2019 r. – II SA/Po 348/19

Kancelaria Janowski Markiewicz

[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianędomy do kupieniadomy na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Pilskidomy na sprzedaż powiat Brzezińskilokale użytkowe na wynajem gmina Porębadomy na sprzedaż gmina Nałęczówdomy na wynajem w Trzcieludomy na sprzedaż w Łazachdomy na wynajem w Żabikowie

Deweloperzy

);