Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jeżeli właściciel nie utrzymuje swojego lokalu w należytej czystości wspólnota mieszkaniowa może żądać jego sprzedaży – uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali, jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat, lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo przez niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w trybie licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji nieruchomości.

W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa wystąpiła przeciwko właścicielowi lokalu o orzeczenie sprzedaży lokalu w trybie licytacji na podstawie art.16 ustawy o własności lokali, a sąd okręgowy nakazał jego sprzedaż. Sąd ustalił, że właściciel lokalu nie utrzymuje nieruchomości w należytym porządku i gromadzi w nim śmieci, które zbiera na śmietnikach. Na skutek tego w mieszkaniu gromadzą się insekty, ponadto w lokalu panuje bardzo nieprzyjemny zapach, który rozchodzi się też na klatkę schodową. W części budynku, w której znajduje się mieszkanie pozwanego, od kilku lat rozprzestrzeniają się insekty. Wielokrotnie zwracano się do właściciela, aby uprzątnął mieszkanie. W związku z bezskutecznością tych zabiegów wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na wytoczenie powództwa sądowego o sprzedaż lokalu, które uwzględnił Sąd I instancji. Jego zdaniem właściciel, zachowując się w sposób niewłaściwy, czyni korzystanie z innych lokali na tyle uciążliwym, iż żądanie zawarte w pozwie zasługuje na uwzględnienie. Pozwany od wyroku wniósł apelację, jednak Sąd Apelacyjny w Łodzi uznał, że nie zasługuje ona na uwzględnienie, gdyż wspólnota ma prawo żądać sprzedaży lokalu, jeżeli jego właściciel wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym. Wspólnota mieszkaniowa powinna korzystać z tego środka ochrony w ostateczności, gdy perswazje i łagodniejsze środki prawne nie odnoszą pożądanego skutku. Ochrona interesów członków wspólnoty może jednak usprawiedliwiać eliminowanie z jej grona uciążliwych właścicieli lokali. Postępowanie pozwanego od wielu lat czyni korzystanie z innych lokali uciążliwym, a właściciel lokalu nie tylko nie zmienia swojego zachowania, ale twierdzi, że nie jest uciążliwym sąsiadem.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 18 października 2013 r., sygn. akt I ACa 517/13



[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemdomy na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Braniewskidomy na sprzedaż powiat Przysuskimieszkania na wynajem gmina Szczuczynlokale użytkowe na sprzedaż gmina Kozłówmieszkania na wynajem w Nowym Luboszudomy na wynajem w Zawrotachmieszkania na sprzedaż w Niżankowicach

Deweloperzy

);