[ powrót ]
Jak wynika z wynika z uchwały Sądu Najwyższego, osoby zajmujące mieszkania pozostające w gestii Wojskowej Agencji Mieszkaniowej bez tytułu prawnego mogą być usunięte tylko na podstawie decyzji administracyjnej. Decyzja jest konieczna także wtedy, gdy stosunek najmu, na którego podstawie te osoby zajmowały mieszkanie, ustał przed 1 lipca 2004 r.
Jest to data wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, mocą której wyłączono stosowanie ustawy z 2001 r. o ochronie praw lokatorów do lokali znajdujących się w dyspozycji WAM.
W nowelizacji zrezygnowano z możliwości zawierania umów najmu takich lokali, a ich przyznawanie następuje wyłącznie na podstawie decyzji administracyjnej. Także opróżnienie lokalu zajmowanego bez podstawy prawnej następuje co do zasady na mocy decyzji administracyjnej wydawanej przez dyrektora oddziału regionalnego agencji. Taką decyzję można zaskarżyć do sądu administracyjnego.
Tylko wtedy, gdy przymusowo usunięta z mieszkania ma być: kobieta w ciąży, małoletni, niepełnosprawny lub ubezwłasnowolniony i osoba sprawująca nad nim opiekę wspólnie z nim zamieszkała, dyrektor oddziału agencji musi stosownie do art. 45 ust. 3 ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych złożyć pozew o eksmisję do sądu cywilnego.
W rozpatrywanej sprawie powstała wątpliwość, czy droga administracyjna do wykwaterowania osób zajmujących lokum wojskowe bez tytułu prawnego obowiązuje także w sytuacji, gdy stosunek najmu wygasł przed wejściem w życie nowych przepisów.
W uchwale Sąd Najwyższy uznał, że droga sądowa jest niedopuszczalna także w sprawie o eksmisję z lokalu zajmowanego bez tytułu prawnego wszczętej przez agencję po 1 lipca 2004 r. przeciwko osobie nienależącej do osób wymienionych w art. 45 ust. 3 ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych, wobec której stosunek najmu ustał przed tym dniem.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28.06.2006 r. sygn. III CZP 40/06.
[ powrót ]