Wrocław zgłosił swoją kandydaturę w konkursie na Zieloną Stolicę Europy 2019 r.
Zieloną Stolicą Europy może zostać miasto z państwa członkowskiego lub kandydującego do Unii Europejskiej , jeżeli ma na swoim koncie działania na rzecz ochrony środowiska oraz wykazuje inicjatywy proekologiczne. Aplikując do Komisji Europejskiej, prezydent miasta Rafał Dutkiewicz zadeklarował, że Wrocław podejmie starania o czyste powietrze i wodę, zwiększy dostęp do terenów zielonych, a także znajdzie rozwiązania w kwestiach związanych z problemem utraty bioróżnorodności czy skutkami zmiany klimatu.
Obecnie do najistotniejszych zadań Wrocławia należy rozwój polityki ekologicznej i rozbudowa parków. Ważną kwestią jest również zwiększenie liczby inwestycji związanych z transportem zbiorowym. Ponadto, jak pokazały przeprowadzone badania na temat przyszłości Wrocławia do 2030 r., mieszkańcom miasta zależy na takim kierunku zmian, nawet jeżeli miałyby się one odbyć kosztem ruchu samochodowego.
Dotychczas nagrodę Zielonej Stolicy Europy zdobyły takie europejskie miasta jak Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga, Bristol, Lublana, Essen i Nijmegen. Kryteriami branymi pod uwagę podczas oceny są wskaźniki: jakości powietrza i zużycia wody, ochrony przyrody i bioróżnorodności, terenów zielonych, trwałego zatrudnienia, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, działania oczyszczalni ścieków, eko-innowacji, wkład władz lokalnych na zwalczanie negatywnych skutków zmiany klimatu, sprawności energetycznej oraz zarządzania transportem miejskim.
Źródło: KRN.pl | 2016-10-21
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)